zakwasy

Jak radzić sobie z zakwasami

Powrót do treningu czasami bywa bolesny. Zakwasy –a kto ich nie miał. Taka przerwa bywa bolesna. Bywa tak, że nie możemy zwlec się z łózka. Boli praktycznie wszystko zależne od partii mięśniowej , która ćwiczyliśmy. Kłopoty z poruszaniem to oczywiście standard na kilka dni. Powstałe uszkodzenia i delikatne naciągnięcia muszą się zregenerować, zwykle zajmuje to około 5 do 7 dni. Na zakwasy jest kilka patentów, które pomogą ulżyć w cierpieniach i spowodować, że szybciej wrócisz do formy i kolejnego treningu.

zakwasy

Rolowanie

Roller to  opiankowany wyszczerbiony wałek. W zależności od potrzeb i indywidualnych upodobań można dobrać jego twardość. Początkowo nieumiejętne używanie rollera może być bolesne, trwa to tylko do czasu przyzwyczajenia mięśni do jego ucisku. Spotykany i ogólnodostępny w sklepach sportowych. Niezawodna metoda do rozciągania i wyleczania lekkich kontuzji. Regeneracja mięśnia po rolowaniu jest wręcz fenomenalna.

Sauna

Zabieg, jakiemu się poddajemy podczas pobytu w saunie polega na przegrzaniu ciała w wysokiej temperaturze i jego okresowym ochładzaniu zimną wodą. Sauna od lat należy do najpopularniejszych środków odnowy biologicznej stosowanych zarówno przez profesjonalnych sportowców, jak i osób uprawiających rekreacyjnie różne aktywności fizyczne. Regularna sauna polepsza wydolność całego organizmu. Szybsza regeneracja  widoczna już po pierwszym zabiegu. Związane jest to z pozytywnymi procesami zachodzącymi w naszym organizmie podczas zabiegu.

Witamina C

Podczas treningu mięśnie wytracają  kolagen, który jest niezbędny do ich pracy i regeneracji. Dlatego po długim i intensywnym wysiłku fizycznym pojawia się zmęczenie i przykurczenie mięśni. Kolagen znajduje się również w tkance łącznej i odpowiada m.in. za stan mazi stawowej, za starzenie się skóry, za stan układu mięśniowego, itd. Witamina C znacznie wspomaga produkcję kolagenu, dzięki czemu przyspiesza regenerację mięśni i ból ustępuje o wiele szybciej. Witaminę C można kupić w postaci tabletek musujących do picia lub jako drażetki. To sposób na zakwasy, który warto wypróbować, ale nie tylko…

Masaż

Zakwasy można zniwelować bądź zmniejszyć przy pomocy delikatnego i rozgrzewającego masażu leczniczego. Dzięki niemu zostaje osłabiony ból, a także dochodzi do odblokowania mięśni – działają wtedy poprawniej. Masaż można wykonać samemu. Należy także upewnić się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do masażu. Jeżeli nie, wówczas można wykonać zabieg. Dobrze zrobiony masaż poprawia ukrwienie i odżywienie mięśni. To przyspiesza ich regenerację.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *