Choroby układu moczowego

Najczęstsze choroby układu moczowego

Cały układ moczowy a w nim zawarte nerki są narażone na wiele chorób. Każda taka  choroba tocząca się w obrębie tego układu, a także poza nim może zagrażać nerkom. Choroby nerek mogą mieć poważne konsekwencje, dlatego trzeba szybko zareagować, gdy napotykamy na niepokojące dolegliwości.  Choroby układu moczowego i narządów płciowych to dolegliwości dość częste. Schorzenia układu moczowego to zbiorcza nazwa dla dolegliwości poszczególnych jego narządów: nerek, pęcherza moczowego i moczowodu. Schorzenia układu moczowego to zbiorcza nazwa dla dolegliwości poszczególnych jego narządów: nerek, pęcherza moczowego i moczowodu.

Choroby układu moczowego
Doctor supports kidneys healthy concept design .

ZAPALENIE PĘCHERZA MOCZOWEGO

Zapalenie pęcherza moczowego to dolegliwość, która dotyka przede wszystkim kobiety. Do objawów charakterystycznych należą oczywiście pieczenie i ból towarzyszące oddawaniu moczu, a także częste wizyty w toalecie, nawet przy spożywaniu niewielkiej ilości płynów. Stan zapalny w większości przypadków wywołują bakterie, które poprzez cewkę moczową dostają się do pęcherza moczowego. Na zapalenie narażone są przede wszystkim osoby z obniżoną odpornością oraz te, które mają za sobą zabiegi okolic intymnych. W przypadkach, gdy zakażenie jest nawracające lub podejrzewa się czynniki ryzyka zakażeń powikłanych, należy wykonać posiew moczu i ewentualnie badania dodatkowe, które zleci lekarz specjalista.

ZAPALENIE NEREK

Zapalenie nerek to choroba, w przebiegu której stan zapalny obejmuje nerki. Wyróżnia się kłębuszkowe zapalenie nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek i odmiedniczkowe zapalenie nerek. Najczęściej spowodowane jest  Skutkiem zapalenia nerek mogą być: wodonercze, roponercze, niewydolność nerek (z bezmoczem, skąpomoczem lub wielomoczem w zależności od stanu zaawansowania), ropień przy nerkowy.

TORBIELOWATOŚĆ NEREK

To wada genetyczna przechodząca z pokolenia na szczęście bardzo rzadko. W obu nerkach występują cystowate twory, które z czasem mogą doprowadzić do ciężkiego uszkodzenia miąższu nerek i ich niewydolności. W około 7 procentach przypadków torbielowatość nerek to wada rozpoznawana tylko w jednej nerce, podczas gdy druga jest zupełnie prawidłowa.

BIAŁKOMOCZ

Białkomocz jest to zjawisko, w którym dochodzi do pojawienia się białka w moczu. Najczęściej oznacza to, że doszło do rozwoju jednej z postaci kłębuszkowego zapalenia nerek. Niekiedy białkomocz może wystąpić przejściowo w takich stanach jak: gorączka, wysiłek fizyczny.

Kamica nerkowa

Jej rozwój związany jest ze skłonnością do wytrącania z moczu rozpuszczonych w nim składników mineralnych lub organicznych. Kryształki mineralne zlepiają się i tworzą w drogach moczowych różnej wielkości konglomeraty. Małe kamienie mogą zostać usunięte z nerki wraz z moczem, natomiast większe pozostają w miedniczce i prowadzą do postępującego uszkodzenia miąższu nerki wskutek zastoju moczu i zakażenia. Kamica objawia się najczęściej silnym, ostrym bólem, w okolicy lędźwiowej, który promieniuje ku dołowi w kierunku pęcherza, cewki i zewnętrznej powierzchni uda.

Skaza moczanowa (dna)

Jest konsekwencją genetycznie uwarunkowanego wewnątrzustrojowego wzmożenia wytwarzania kwasu moczowego. Wskutek zaburzeń dochodzi do gromadzenia się nadmiaru kwasu moczowego w organizmie, zwiększenie jego stężenia we krwi. Złogi kwasu moczowego odkładają się w tkankach okołostawowych, co wywołuje bolesny, wysiękowy odczyn zapalny. Jest to tzw. dnawe zapalenie stawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *